„Nie je to nedostatok lásky, ale nedostatok priateľstva, ktorý spôsobuje, že manželstvo sa stane nešťastným.“– Friedrich Nietzsche
Koniec manželstva sa vie k človeku prikradnúť pomaly a znenazdajky. Niektorí ľudia si ani neuvedomujú, že sa niečo pokazilo, a to až do momentu, kým manželstvo neskončí.
Adrienne Levy, LMFT, špecialistka na vzťahy hovorí:
„Láska a dôvera sú životne dôležité atribúty, ktoré sú nevyhnutné pre založenie pevného manželstva, ktoré bude trvať. Avšak len láska a dôvera nestačia.
Keď sa časy stanú komplikovanejšími, ťažšími a život je taký, aký je, vtedy sa stanú potrebnými určité nástroje, ktoré ľudí prevedú cez veci, ktoré nie sú ľahké.
Takýmto nástrojom je schopnosť efektívne počúvať (seba, aj svojho partnera), schopnosť manažovať intenzívne negatívne emócie a zručnosť komunikovať s druhou osobou spôsobom, ktorý nebude nikoho obviňovať, a nebude ani defenzívny.“
Odborníci na vzťahy a poradcovia, ktorí sa špecializujú na pomoc manželstvám, aby zostali silnými a nerozpadávali sa, zostavili zoznam dôvodov, kvôli ktorým dochádza k rozpadu manželstiev.
Rozpoznanie vecí, ktoré sa v manželstve pokazili, pomôže skôr či neskôr každému. Uvedomovanie si najdôležitejších dôvodov, ktoré vedú k rozpadu manželstva, je najlepším spôsobom ako sa proti nim chrániť.
Tu je 6 vecí, ktoré môžu ukončiť manželstvo:
1. Neexistuje žiadna komunikácia o vzťahu
Mnohí ľudia si myslia, že keď vstúpia do manželstva, už nie je potrebné posadiť sa a hovoriť o vzťahu. Toto nie je pravda a je to zavádzajúce.
Toto je jeden z hlavných dôvodov, ktoré ukončujú manželstvá. Byť schopný posadiť sa a diskutovať o vzťahu je dôležité, najmä v manželstve.
Dr. Rae Mazzei, vzťahový poradca hovorí: „…mojou jedinou radou je to, že komunikácia sa musí udržať a musí byť otvorená. Predovšetkým buďte ochotní prijať a súhlasiť so skúsenosťami svojho partnera.
Dôležité je, aby ste ho počúvali, vypočuli, aby ste boli ochotní pristúpiť na určité kompromisy a pokúsili sa o väčšiu empatiu voči pocitom svojho partnera.“
Vstup do manželstva znamená rozhodnutie, ktorým vzniká dlhodobý záväzok voči svojmu partnerovi. Určite chcete mať istotu, že vaša komunikácia je živá a že komunikačné kanály sú otvorené.
Ak ste vydatá alebo ženatý, to ešte neznamená, že vzťah bude vždy fungovať bezchybne. O svojom vzťahu hovorte, rozprávajte sa. Je to podmienka toho, aby vaše manželstvo bolo zdravé a šťastné.
2. Okrem manželstva si neudržiavate žiadne iné vonkajšie vzťahy ani kontakty
Mať vzťahy a priateľstvá mimo svojho manželstva je kľúčom k tomu, ako si udržať silné a zdravé manželstvo. Musíte byť schopní mať a udržať si systém podpory, ktorým nie je len a výhradne len váš partner.
To znamená toľko, že musíte mať svojich priateľov a silné vzťahy so svojimi rodinnými príslušníkmi.
Manželskí poradcovia poukázali na to, že keď je vaším jediným vážnym priateľom alebo vzťahom len váš partner, potom by sa vo vašom manželstve mohli vyskytovať problémy.
Mať podpornú sieť a byť schopný odbremeniť svojho partnera od stresu je nevyhnutné z hľadiska zdravého a dlhotrvajúceho manželstva.
3. Vaše hodnoty sú rozdielne
Keď sa s niekým zosobášite príliš rýchlo, po veľmi krátkej známosti, môže sa stať, že túto osobu ešte nepoznáte dôkladne, nepoznáte jej vnútorný svet.
Sobášiť by ste sa mali vtedy, keď sa poznáte dôkladne. Manželstvo by malo byť tým časom, keď druhú osobu, s ktorou strávite zvyšok svojho života, spoznáte takú, aká je. Niekedy zistíte, že nemáte rovnaké hodnoty, ani morálku, či zásady.
Kelly Campbell, PhD, profesorka psychológie o tom hovorí nasledovne:
„Partneri by sa ešte pred vstupom do manželstva mali osobitne uistiť v tom, že ich hodnoty sa zhodujú a sú kompatibilné.
Hoci rozdiely v iných oblastiach života sa dajú do určitej miery prispôsobovať a sčasti aj tolerovať, rozdiely v hodnotách predstavujú obzvlášť veľký problém. Netreba zabúdať, že cieľom manželstva má byť dlhotrvajúca láska.“
Manželskí poradcovia vysvetľujú, že rozdiel v hodnotách môže byť niečím takým neprekonateľným, že na tom stroskotávajú manželstvá.
Kľúčom je to, že o týchto veciach je potrebné hovoriť, rozprávať sa o týchto rozdieloch, rešpektovať ich a rozhodnúť sa, či ste schopní vo vašom novom spoločnom živote prijať kompromisy hlavne v tom, kde sú rozdiely.
4. Udržiavanie tajomstiev, o ktorých druhý partner nevie
Určite sú nejaké veci, pri ktorých radšej uprednostníme to, že si ich necháme pre seba. Pokiaľ však chceme žiť v manželstve, utajovanie vecí, nie je tým najlepším zvykom.
Svojmu partnerovi nemusíte povedať každú svoju myšlienku, ktorá vás napadne, ale vedome pred ním tajiť veci, môže manželstvo veľmi rýchlo ukončiť.
Manželskí poradcovia neodporúčajú udržiavať tajomstvá pred svojím partnerom, a to bez ohľadu na to, či je to tajomstvo veľké alebo malé. Úprimnosť a čestnosť sú vždy tou najlepšou politikou, ktorá bude živiť zdravé a dlhotrvajúce manželstvo.
5. Zabúdanie na to, aké dôležité sú drobnosti
Keď sa zosobášime, po chvíli sa malé veci, drobnosti môžu začať vytrácať. Deti či hypotéka sú veci, ktoré je potrebné urobiť. Vo večerných hodinách však začínajú mať „veľké veci“ prednosť pred „malými vecami“.
Manželstvo sa môže skončiť, pretože ľudia zabúdajú pochváliť alebo oceniť svojho manžela, zabudnú sa im poďakovať za „malé veci“, napríklad za to, keď mu partner prinesie jeho šálku čaju alebo za to, že uprace obývačku.
Terri Orbuch, profesorka na Oaklandskej univerzite, hovorí:
„Keď ľudia cítia, že niekto uznal ich osobitosť a že si to váži, stávajú sa v takomto vzťahu šťastnejšími. Sú viac motivovaní k tomu, aby sa vzťah stal lepším a silnejším.“
Manželstvo by malo byť postavené na pevnom základe. Zabúdanie na všetky tie malé veci môže spôsobiť to, že sa manželstvo rozpadne.
Je dôležité, aby si manželia vždy našli čas na starostlivosť o tie časti vzťahu, v ktorých dochádza najčastejšie k zanedbávaniu.
6. Neznalosť toho, ako robiť kompromisy
Kompromis je v manželstvách naozaj kľúčovým faktorom. Niekedy, nie vždy sa však dá dospieť ku kompromisu. Ak sa však zatnete, dupnete o zem a odmietnete kompromis, môže to mať svoje dôsledky.
Môže to začať zabíjať vaše manželstvo. Manželskí poradcovia vidia veľa párov, ktoré majú problémy s prijímaním kompromisov a vedia, že toto môže spôsobiť rozpor vo vzťahu.
Byť flexibilným a mať schopnosť obetovať niečo v prospech svojho partnera je kľúčom k dlhému a šťastnému manželstvu.
Myšlienky na záver
Manželstvá končia z rôznych dôvodov. Existujú však spôsoby, ako manželstvo zachrániť alebo ošetriť. Aj keď vo vašom manželstve niečo nefunguje, manželskí poradcovia vedia, že ak je prítomný dostatok oddanosti a trpezlivosti, tieto problémy sa dajú vyriešiť.
Keď je človek otvorený učeniu sa a je ochotný zmeniť svoje správanie sa v manželstve, dáva tým možnosť láske a manželstvu, aby sa stalo dlhodobým.
zdroj: silavedomia.sk